W tym poście omówię narzędzia, które będziemy używać podczas programowania w C#.

Zanim jednak przejdziemy do obowiązkowych narzędzi potrzebnych do programowaniu należy pokrótce chociaż powiedzieć wam o platformie wykorzystywanej do tworzenia aplikacji w C#.

Programując w C# tworzymy oprogramowanie używając “środowiska uruchomieniowego” .Net Framework, która ma wiele możliwości i zastosowań. w tym frameworku możemy pisać aplikacje na system windows (tak zwane aplikacje desktopowe), aplikacje internetowe (webowe), usługi sieciowe (tzw. web services), ponadto po zainstalowaniu odpowiednich narzędzi możemy tworzyć aplikacje mobilne na Androida, IOS i Windows Mobile.

Napisane w .Necie i C# aplikacje są aplikacjami wieloplatformowymi. Co to oznacza, oznacza to że w naszych aplikacjach możemy wykorzystać rozwiązania stworzone w innych językach: C++, Visual basic, JavaScript etc. Wymienione języki mogą się komunikować ze sobą i uzyskać dostęp z poziomu platformy .Net jednocześnie.

Jak już wspominałem wcześniej platforma .Net składa się z wielu, naprawdę wielu bibliotek dostępnych dla programistów tworzących software w języku C#.

Nie wiem czy jest na świecie ktoś, kto poznał wszystkie dostępne biblioteki, wydaje mi się że nie jest to możliwe, a poznawanie kolejnych jest dyktowane tym co i w jaki sposób chcemy zrobić.

Poniżej wymieniam część która wydaje mi się najbardziej wykorzystywana:

 • Common Language Runtime (CLR),
 • .Net Framework Class Library,
 • Metadata oraz Assemblies,
 • Windows Forms,
 • ASP.NET i ASP.NET Core,
 • Windows WorkFlow Foundation(WWF),
 • Windows Presentation Foundation(WPF),
 • Windows Communication Foundation (WCF),
 • LINQ.

Do rozpoczęcia pisania oprogramowania w C# i .Net potrzebujemy środowiska umożliwiającego nam tworzenie kodu. Takim czymś jest IDE (Integrated development Environment czyli zintegrowane środowisko programistyczne) potocznie zwane kompilatorem kodu. Co to tak naprawdę jest? Jest to aplikacja lub też środowisko, służące do tworzenia, edycji, testowania i konserwacji oprogramowania stworzonego w danej technologii.

Są różne kompilatory, w zależności od języka i platformy w której chcemy pisać oprogramowanie. Ja ze względu na to iż rozwijam się w C# i .Net wykorzystuje Microsoft Visual Studio. Microsoft na stronie www.visualstudio.com udostępnia nam do pobrania takie środowisko, w zależności od tego co chcemy tworzyć mamy do wyboru:

 • Visual Studio Code
 • Visual Studio IDE
 • Visual Studio App Center

Visual Studio Code jest aplikacją trochę okrojoną i wykorzystywaną głównie do tworzenia aplikacji webowych ale inne np. desktopowe również możecie w nim pisać, ważnym aspektem jest fakt iż jest całkowicie darmowy.

Visual Studio IDE  – posiada 3 edycje, Community (kiedyś express), Professional i Enterprise. Community jest darmowe, natomiast Professional i Enterprise są płatne  i przeznaczone głównie dla firm tworzących komercyjne oprogramowanie, w zależności od kilku czynników wyszczególnionych w licencji, firmy wybierają daną edycję. Za pomocą tych kompilatorów można tworzyć oprogramowanie każdego typu, od aplikacji konsolowych, do bardzo zaawansowanych i złożonych aplikacji desktopowych czy webowych.

Co ważne, jeżeli jeszcze nie masz kompilatora zainstalowanego na swoim kompie, proponuje już teraz pobrać i zainstalować.

W nauce programowania ważne jest aby po danej lekcji czy module szkolenia potrenować to co było w nich omówione. Ja osobiście plan na przerobione szkolenia taki, że oglądam lekcje/moduł raz, skupiając się na tym co prowadzący tutorial czy kurs ma do przekazania, drugi raz przerabiając prezentowany kod. dla utrwalenia danego tematu.

Post Author: Csharpowe Zmagania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.