Jak już obiecałem, trochę z opóźnieniem, krótka relacja z konferencji Get.Net w Łodzi, która odbyła się 14 kwietnia tego roku.

Konferencja GET.NET poświęcona tematyce programowania z użyciem C# i platformy .Net z organizowana przez firmę Sii.

 

Tematami przewodnimi tej edycji były microserwisy i chmura.

Konferencja odbyła się w miejscu nazwanym Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (https://www.centrumdialogu.com/).

Miejsce to bardzo urokliwe, jak dla mnie pomysł aby konferencja odbyła się w tym miejscu to poprostu strzał w 10-tkę.

Głównie dlatego że, cały budynek był dostępny tylko i włacznie dla uczestników konferencji. W trakcje przerw w sesjach mogliśmy skorzystać z leżaków i terenów zielonych wokół centrum. Parking dostępny dla uczestników, więc nie było potrzeby zostawiania auta gdzieś daleko.

Na miejscu tuż po rejestracji można było sobie zrobić zdjęcie w ramce, który jak widziałem przypadł większości do gustu, a i niespodzianka po zrobieniu zdjęcia też bardzo miła. Otóż każdy kto zrobił sobie zdjęcie i wrzucił na Faceeboka wraż z tagiem #getnet mógł wybrać sobie jeden z gadżetów do wyboru. I tu o dziwo, można było zgarnąć skarpetki. a że od zawsze twierdzę że skarpetek nigdy zawiele, więc wybór był prosty i padło na skarpetki.

 

 

Wracając do sedna czyli do samej konferencji. Konferencja składała się z dwóch bloków A i B.
Głównie skupiłem się na bloku A, chodź byłem bardzo ciekawy Radera od JedBrains z bloku B.

Poniżej te które mnie zaciekawiły mniej lub bardziej:

„Clound Native .NET” – Mark Randle

Prezentacja jak i sposób bycia samego Marka bardzo mi się spodobał – Mark człowiek z wielkim dystansem do tego co robi, jak i do samego siebie. Podczas swojej Prelekcji zaprezentował nam swóją aplikację do prezentacji Slidable (https://slidable.io/) które połączone było z narzędziem do zadawania pytań podczas trwania samej prezentacji, więc Mark mógł odpowiadać na pytania w trakcie swojego wystąpenia. Dzięki tej Aplikacji każdy uczestnij prelekcji mógł śledzić prezentacje, slajd po slajdzie, który miał na ekranie swojego komputera prelegent(Mark) i mógł zadawać pytania Live.

Generalnie Mark zaprezentował nam możliwości tej aplikacji, jak również sposób w jaki została stworzona wraz z technologią i narzędziami wykorzystanymi. Microservices + Kubernetes wraz z Dockerem to ciekawe połączenie. Mark jednak mimo bardzo dużej ilości materiału pokazał że praca nad ta aplikacją była łatwa i przyjemna, a efekt końcowy mogliśmy widzieć na włąsne oczy.

„Serverless is not About code. It is how you think” – Szymon Warda

 

Szymon opowiadał o tym co to jest serverless, i jak wykorzystać to w codziennej pracy. Wykorzystanie możliwości Azura do tworzenia aplikacji, bez konieczności budowania fizycznej infrastruktury. Do tego zaprezentowanie możliwości jakie dają nam AzureFunctions. Całość opowiedziana w sposób zrozumiały i przejrzysty, jednak dla mnie jako początkującego programisty mało ciekawy, może dlatego że nie miałem jeszcze możliwości korzystania z Azura jeszcze.

 

„Distributed .Net CORE” – Piort Gankiewicz i Dariusz Pawlukiewicz

 

Szczerze powiem że czekałem na tą sesję. Jako że przerobiłem kurs przygotowany przez Piotrka jak również staram się czytać w miarę możliwości to o czym pisze Piotrek, chciałem zobaczyć jak prowadzi prelekcję na żywo. Pominę problemy techniczne Piotrka z intercomem.

Panowie mówili o microservisach rozproszonych i o tym jak połączyli to w jedną całość, sklep internetowy. I musze tu przyznać że sama prezentacja mnie nie przekonała. Co prawda panowie pokazali na jakiej zasadzie działają serwisy rozproszone i jak można je połączyć w jedną całą, działającą poprawnie aplikacje, to nie za dobrze się przygotowali do zadawanych z sali pytań. Generalnie odnośłem wrażenie że bardziej reklamowali narzędzia, które wykorzystali do stworzenia aplikacji, niż mówili o samym zastosowaniu serwisów rozproszonych.

 

„Become a productive .NET Developer with JetBrains Rider” – Matthias Koch

Tym razem wybrałem się na sesję z bloku B. Prelekcję poprowadził Matt i zaprezentował nam działanie i podstawowe fukcje Programu Rider. Bardzo byłem ciekawy tego narzędzia, jak działa, i jak bardzo jest podobny do Visual Studio. Mówi się że Rider to pierwszym liczący się rzwal Visual Studio. Sesja przechodziła przez funkcje Rider i pokazywała co jest możliwe. Jednak była to sesja typowo nastawiona na zaprezentowanie IDE jakim jest Rider. Jedni wychodzili z chęcią wypróbowania go w domu zaraz jak wrócą, inni z dużą dozą nieufności do samego programu. Jak dla mnie, ciekawe narzędzie, jednak jako że nie poznałem jeszcze sam wszystkich funkcji Visual Studio, nie przesiądę się na Ridera w tym momencie.

 

„Azure + IOT – Chmura Obliczeniowa Microsoft dla Internetu Rzeczy” – Adam Kołakowski

I tu musze przyznać że chyba ta ssja wypadła najgorzej. Na pewno nie podważalnym atutem Adama jest jego wiedza, jednak sposób przekazania myśli, którą chciał się podzielić nie wypadł za dobrze. Sesja prowadzona bez „polotu” w języku angielskim. Miałem wrażenie że była poprostu przeczytana mimo że nie widziałem kartek na mównicy. prezentacja bez żadnych akcentów czy punku kulminacyjnego, sprawiała wrażenie zrobionej naodczepne.

Mimo że sam nie wiem za dużo o chmurze obliczeniowej Microsoftu czy Azura, ta prezentacja nie przyczyniła się do tego aby moja wiedza wzbogaciła się o nowinki na ten temat. Poprostu w pewnym momencie się wyłączyłem. Po samej sesji w przerwie słyszałem głowsy że prezentacja była nudna.

 

„12 Factor Apps” – Ian Cooper

Ostatnią Prelekcją była Prezentacja Iana Coopera.

Ian próbował nam przybliżyć co to jest 12 Factor Apps.

12 Factor Apps to 12 zasad jak tworzyć aplikację typu SaaS – Software As a Service. Ian ze stoickim spokojem i systematycznością Przechodził przez każdy punkt. Do większosci z zasad najpierw opowiadał a później przedstawiał przykłady w kodzie co ciekawe całośc jego prezentacji jest umieszczona na githubie. Generalnie bardzo starannie przygotowana prezentacja, jednakże jak na zakończenie dnia, gdzie trzeba było intensywnie myśleć przez większość prelekcji, Ian zasypał nas natłokiem wiedzy, nie doogarnięcia. Dobrze że udostępnił Materiały w sieci i można do nich na spokojnie zajrzeć i na spokojnie się nadtym pochylić.

 

Jak oceniam Konferencję?

 

Ogólnie jestem mega zadowolony. Jako że getnet była moją pierwszą konferencją programistyczną, oceniam konferencję bardzo dobrze.

Sam sposób, miejsce i pomysł na przygotowanie tej edycji konferencji na plus. Do prelekcji nie mam większych zastrzeżeń, jedne były lżejsze, drugie cieższe z ogromem materiału a i trafiła się taka która spowodowała senność u co po niektórych uczetników to uważam że warto było pójść i posłuchać ludzi którzy mają ogromną wiedzę strikte praktyczną z programowania i zobaczyć jak pracuja. Z każdej prelekcji wyniosłem coś nowego, do czego będę mógł wrócić w dalszym moim rozwoju ku programowaniu.

Poza tym, jedzenie było znośne, kawa i inne napoje pod dostatkiem, ciasteczka jak to ciasteczka szybko znikały.

Na zakończenie oczywiście podziękowania, parę słów od organizatorów i losowanie nagród. Jedną z nich była roczna licencja Resharpera – zgadnicje to wygrał??

 

Szczęście początkującego 🙂
W przyszłym roku napewno się wybiorę ponownie.

 

 

 

 

Post Author: Csharpowe Zmagania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.